Druk UV stanowi jedną z nowszych technik druku cyfrowego.

Zasadniczo druk UV zbliżony jest do standardowego wydruku atramentowego. Różnica wynika z rodzaju tuszu, który w przypadku druku UV jest rodzajem ciekłego polimeru. I właśnie ten rodzaj polimeru tworzy przeskok technologiczny w porównaniu z innymi technikami. Dzieje się tak dzięki utrwaleniu nadruku za pomocą światła UV. Dochodzi wówczas do procesu zwanego polimeryzacją tuszu. Polega on na zmianie nadruku z postaci ciekłej tuszu na cienką, ale bardzo trwałą warstwę twardego ale nadal elastycznego polimeru.


UV

Zalety druku UV.


Niewątpliwą zaletą druku UV jest wszechstronne zastosowanie zadruku na podkładach dotąd bardzo trudnych do zadrukowania lub wręcz niemożliwych technicznie do wykonania innymi technikami druku.

• Druk można nanieść praktycznie na każdy rodzaj materiału np. płyty PCV, pleksi, szkło, kartony, drewno.
• W druku UV można skorzystać z białego koloru tuszu, np. przy zadruku pod grafiki, dodając białe napisy do wydruku oraz do innych celów, w których wymagane jest użycie białego koloru.
• Budowanie tekstur w postaci wypukłych napisów lub grafik. Możliwe jest również dostosowanie projektu do potrzeb osób niewidomych – wykorzystując do tego alfabet Braille’a.
• Zadruk dodatkowych grafik, oznaczeń, itp., na już gotowych produktach zgodnych z zamówieniem Klienta.
• Możliwość lakierowania całości lub wybiórczego druku.

Odzwierciedlenie kolorów

Wielką zaletą technologii UV jest również wierne odzwierciedlenie kolorów (bogata przestrzeń barw CMYK),a także niezwykła (w porównaniu do innych podobnych technologii), odporność na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne. Możliwość wydruku z użyciem białego tuszu, pozwala na drukowanie białych i kolorowych napisów na płytach (obiektach) dowolnego koloru.

Nietypowe zamówienia

Technologia UV jest powszechnie wykorzystywana w wielu branżach, szczególnie ceniona w reklamie jako znakomite narzędzie pracy. Druk UV znajduje zastosowanie od architektury wnętrz, producentów mebli, firm eventowych, po właścicieli różnego rodzaju biznesów.