EKO materiały

Etykieta FSC – nowy wymiar ekologiczności!

            Papiery, które posłużyć mogą do wyprodukowania z nich Eko Albumów, posiadają niejakie etykiety FSC. Etykietowanie FSC to praktyka charakterystyczna dla ekoproduktów, jednakże Ekoalbumy jako jedne z wyrobów ekologicznych to tylko nieliczne z owoców procesów wytwórczych, nadzorcy których mają w zamierzeniu działanie na rzecz ochrony środowiska. Liczymy, iż nadejdzie chwila, kiedy certyfikacja FSC100% dotyczyć będzie niemal każdego lub może nawet i każdego dostępnego w obrębie rynku produktu.

Certyfikacja gospodarki leśnej
jako pierwszy krok w produkcji Eko Albumów

            Celem a zarazem elementarnym zadaniem certyfikacji gospodarki leśnej (FSC Forest Management) jest przyznawanie osób zarządzającymi lasami poświadczenie spełnienia standardów FSC w oficjalnej formie. Skrót FSC pochodzi od  „Forest Stewardship Council” – angielskiej nazwy Rady ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej. Stanowi ona międzynarodową organizację not-for-profit, będącą równocześnie członkiem ISEAL (stowarzyszenia systemów norm środowiskowych oraz społecznych o globalnym charakterze).

            Certyfikację FSC gospodarki leśnej oraz łańcucha produkcji surowców (dokładniej: etapu ich pozyskiwania) przyznaje się drzewnym produktom leśnym. Należą do nich między innymi: papier, meble, drzwi i okna, pokrycia podłóg, albo np. muzyczne instrumenty. Certyfikaty FSC nadać można także bezdrzewnym produktom o leśnym pochodzeniu, jak orzechy brazylijskie, kauczuk, albo syrop klonowy.

Czym są i jakie znaczenie w eko produkcji mają certyfikaty FSC?

            Współcześnie niezbędna staje się poczucie konsumentów, że otrzymywane przez nich produkty wykreowane zostały z zachowaniem wszelkich zasad odpowiedzialności środowiskowej, uwzględniając wszystkie fazy powstawania wyrobu: od uzyskania surowca, aż do ostatecznego kroku, czyli trafienia wytworu do rąk klienta.

            FSC w roku 1994 stworzyła skupiająca organizacje społeczne oraz środowiskowe, organizacja międzynarodowa, będąca jednocześnie reprezentantem praw ludności tubylczej, organizacji certyfikujących zasoby leśne, właścicieli, jak też zarządców lasów, przedsiębiorstw drzewnego i papierniczego przetwórstwa, sieci handlowych oraz prywatnych osób zainteresowanych odpowiedzialną gospodarką leśną. FSC na poziomie ogólnonarodowym scala m.in. organizację WWF, Greenpeace, Friends of the Earth, Sierra Club. W Polsce certyfikacją FSC rozporządza Grupa Robocza FSC – Polska.

            Fundamentalnymi kryteriami certyfikacji FSC są: zapewnienie ochrony przed nielegalnym użytkowaniem oraz zabudową terenów leśnych; zapewnienie ludności tubylczej, jak również lokalnym społecznościom prawa do użytkowania leśnych zasobów; zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracownikom lasów; zapewnienie pracownikom szansy zrzeszenia się w zgodzie z odpowiednimi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy; pozyskiwanie zasobów leśnych w sposób zrównoważony, niewykraczający ponad poziom, uniemożliwiający ich odnawianie; stworzenie warunków ochronnych rzadko występującym,
a także zagrożonym gatunkom oraz ich siedliskom; ograniczenie użycia chemikaliów (pestycydów) do ochrony roślin ochrony roślin, nawozów sztucznych, środków biologicznej kontroli; wdrożenie i dbałość o przestrzeganie zakazu stosowania modyfikowanych genetycznie organizmów; monitorowanie, kontrolowanie stosowania gatunków pochodzenia obcego, poprawa, bądź zachowanie w aktualnej kondycji lasów o szczególnej wartości ochronnej; wdrożenie, jak też podejmowanie starań o przestrzeganie zakazu wytyczania terenów nowych plantacji, kosztem rujnowania lasów półnaturalnych i naturalnych.

Rodzaje certyfikatów FSC w produkcji nastawionej na ekologiczność

  • FSC PURE („Czysty”) – 100% surowca w produkcie certyfikowane przez FSC;
  • FSC MIXED SOURCES „Mieszany” – min. 70% surowca w produkcie posiada certyfikat FSC; niecertyfikowana reszta to drewno kontrolowane (Controlled Wood).
  • FSC RECYCLED „Recyklingowany” – min. 85% surowca w produkcie pochodzi z recyklingu.

Jak przebiega weryfikacja FSC?

            Certyfikację FSC nadaje się raz na 5 lat. Przynajmniej raz do roku certyfikująca jednostka analizuje zgodność przebiegającego postępowania certyfikacji ze standardami wyznaczonymi przez system FSC. Minimum raz w roku przeprowadzony przez dodatkowe przeszkolone osoby o wykształceniu leśnym musi zostać kilkudniowy audyt.

 Pokochaj świat na nowo, czyniąc go lepszym z certyfikatami FSC!

            Certyfikacja FSC szczególnie istotna jest w procesach wytwórczych Eko Albumów oraz innych towarów czy dóbr ekologicznych. Materiały ekologiczne służące do produkcji Ekoalbumów, do wykorzystania i zakupu wyrobów z nich stworzonych nie zachęcają wyłącznie swoją oryginalnością, bądź wyróżnianiem się na rynku. Propozycja w postaci komponentów sygnowanych certyfikatami FSC jest wyznacznikiem prawdziwej dbałości o ochronę środowiska naturalnego.

Dlaczego idea certyfikacji FSC tak ważna jest dla eko producentów?

            Podstawowa certyfikacja FSC stanowi gwarancję niewykorzystania w procesach produkcyjnych materiałów spoza lasów, dla których również wydano certyfikaty FSC. Oznacza to, że przedsiębiorstwo wdrażające technologiczne procedery oparte na regułach – tak zwanych „dobrych praktykach” wyznaczonych przez FSC. Każde przedsiębiorstwo przestrzegające owych zasad, w swej proekologicznej polityce daje wyraz szacunku dla Matki Ziemi, z dóbr jakiej na co dzień przyszło nam korzystać, a także dla wszystkich żywych istot stąpających po Niej.

The Green Star System™ jako dowód na eko odpowiedzialność papieru do tworzenia Eko Albumów

            Green Star to system, w myśl którego ekologicznym produktom i usługom przyznaje się odpowiednią liczbę gwiazdek (0-5). Jest on informacją o pochodzeniu włókiem, a także metodach produkowania. Eko odpowiedzialność z Green Star System™ szczególne znaczenie ma dla odbiorców – wdrożony w działania przedsiębiorstwa stanowi dla konsumentów informację, że firma funkcjonuje w zgodzie z ideą eko odpowiedzialności! Tak produkowane są również Eko Albumy. 🙂

Wspaniała linia papierów do produkcji Eko Albumów Empol

            Nasze Eko Albumy cechują się najwyższą klasą wykonania, jaka w porównania z wysoką trwałością produktów pozwala nam tworzyć Eko Albumy idealne. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom papieru używanym do produkcji naszych Eko Albumów:

Caffè Paper – ECO1

            Caffè Paper, czyli niepowlekany „kawowy” papier o wygładzonej powierzchni służący do produkcji eko papierów, to surowiec w 100% wywodzący się z recyklingu poużytkowego. Niezwykle ciekawy fakt dotyczący papieru Caffè stanowi zawartość 5% odpadów kawy, co obserwując jego fakturę zauważalne jest gołym okiem. Innowacyjna optyka w postaci łatwo dostrzegalnych śladów kawowych wraz z perfekcyjną drukowalnością czyni Caffè Paper materiałem jak najbardziej odpowiednim do produkcji znacznie wyróżniających się spośród innych – opakowań oraz albumów. Papier z dodatkiem kawy posiada gramaturę 250 g.

Papier Erba – ECO2

            Niepowlekany papier Erba do wyprodukowania Eko Albumów to papier w 100% recyklingowy. W jego składzie mieści się domieszka zawierająca przynajmniej 30% trawy suszonej na słońcu. Trawa ta pochodzi z nieużytków, jak również obszarów kompensacji.  Obserwując strukturę Erby, zauważyć możemy wyschnięte źdźbła. Ten rodzaj papieru znajduje zastosowanie zarówno w okładkach, jak też i poszczególnych stronach Eko Albumów. Gramatura papieru Erba do Eko Albumów wynosi 250 g.

Papier Classico – ECO3

            Wyprodukowany w całości z makulatury – kraftowy papier Classico – to wykonany w 70% z pierwotnych włokien to papier doskonały w oczach miłośników tradycjonalizmu, klasyki. Z łatwością uznanie zdobędzie w oczach zwolenników retro stylu. Pozostałe 30% zawartości papieru Classico do Eko Albumów stanowią włókna recyklingowe.

Papier Maculato – ECO4

            Papier Maculato do wyrobu Eko Albumów cechuje cętkowana, zmatowiona powierzchnia. Maculato w 100% wykonany z wtórnych komponentów gładzony jest bowiem maszynowo. Swoje zastosowanie odnajduje w pakowaniu niewielkich, lekkich przedmiotów. Surowiec w postaci papieru Maculato zachwyci nabywców Eko Albumów swym dopasowaniem do różnorakiej kolorystyki.

Papier Cammello – ECO5

           Eko papier Camello w 100% powstały z tworzyw wtórnych posiada różne certyfikaty, do których należą: FSC, ECF, PCSF, FSC RECYCLED. Oceniając go według systemu Green Star, przyznano 4/5 gwiazdek. Camello posiada gramaturę 300 g, wyróżniając się elegancją, perfekcją wykonania. Świetnie wygląda na okładkach Eko Albumów i projektowanych do nich opakowaniach.

Papier Piccioni – ECO6

            Papier Piccioni, wykreowany z 30% papierów pochodzących z wtórnej pulpy bezdrzewnej (materiałów recyklingowych), w większości – 60% powstaje z bezdrzewnej pulpy celulozowej. Pozostałe 10% włókien to dodatek z wysokiej jakości bawełny. Piccioni do Eko Albumów charakteryzuje piękny, bardzo subtelny – gołębi – odcień. Stonowana szarość łatwo kojarzy się z ekologicznością, naturalnością. Papier Piccioni na Eko Albumy sygnowany został szeregiem certyfikatów (FSC, PCSF, ECF) Posiada takie certyfikaty, jak FSC, ECF, PCSF. Jest również bardzo przyjazny dla dzieci.

Papier Fibroso – ECO7

            Produkcja papieru Fibroso w 30% odbywa się z udziałem wtórnej pulpy bezdrzewnej, w 60% – z udziałem bezdrzewnej pulpy celulozowej. W jego skład wchodzi też 10% bawełnianych włókien. Fibroso o gramaturze 250 g wraz ze swą stonowaną barwą stanowi niezwykle gustowny papier do tworzenia Eko Albumów.

Papier Nero – ECO8

            Papier Nero jest czarnym papierem do produkcji Eko Albumów. W dotyku pozostaje matowy, choć jego powierzchnia w dotyku to materiał delikatnie chropowaty. Jego struktura sprawia, że głęboki, intensywny kolor w kontakcie ze światłem zyskuje srebrny, kunsztowny połysk. Jeżeli Twój Eko Album wyszczególniać ma kontrastowość – papier Nero sprawi, iż bez problemu uzyskasz pożądany efekt! Zdjęcia jasne, o ciepłej barwie, a może godne podkreślenia detale? Wszystko to pozwoli wyróżnić równie wyrazisty papier Nero!

Eko Albumy EMPOL – co sprawia, że warto je zakupić?

            FSC to zarazem gwarancja wykonania papieru z surowca pochodzącego z lasu. Co więcej – lasu, gdzie o wiele więcej drzew zostaje zasadzonych, niż wyciętych. Jako polskie, rodzinne przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją, troszczymy się o Ziemię, produkując Eko! Wśród naszych Eko Albumów znajdziesz niepowtarzalną, kwiecisto-liściastą serię Botanic. Eko Albumy, jak też inne eko produkty nie są jedynymi naszymi inicjatywami, związanymi z dbałością o naturalne środowisko. Dołączyliśmy do niesamowitej akcji sadzenia lasów wspólnie z warszawską Fundacją Las na Zawsze! Każdy zakup Eko Albumów w naszym sklepie stanowi szansę przekazania organizacji środków na ten szczytny cel. Serdecznie zapraszamy do składania zamówień! 🙂